PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=299113}
7,4 790 922
oceny
7,4 10 1 790922
6,8 46
ocen krytyków
Avatar
powrót do forum filmu Avatar

Dorosły widz powinien zauważyć podobieństwa:
1 - czyż to nie kultura Indian Umiejscowionych w Puszczy Amazońskiej?
Z domieszką Elfickiego wyglądu, mowy i Dzrewo Domowe - witaj :Władco Pierścieni"
2 - Sigourney Weaver "Obcy" - długi lot statkiem, wybudzenie, wojskowi, a przede wszystkim Robot z człowiekiem wewnątrz: "Obcy - Decydujące Starcie", itd.
3 - Latające pterodaktyle: "Jeźdźcy Smoków"
4 - kolonizacja planety: jak wyżej, oraz wiele innych z lat 70-90
5 - latające, świecące jaszczurki - "helikopter" Leonardo Da Vinci
6 - zbiorowe modły pod Drzewem - nic tylko bębniarze na otwarciu Igrzysk w Pekinie

.. no to zapraszam do wyszukiwania podobnych smaczków.

ocenił(a) film na 8
jamashitosan

A tak w ogóle to jak we wszystkich innych filmach aktorzy mówią a nie np piszą sms'y.

Zaikare

*SMS-y
Do odmiany skrótów używamy myślników.

ocenił(a) film na 10
jamashitosan

To może nowe rzeczy jakie pojawiły się w filmie:
- całkowiecie nowe uniowersum z niespotykaną nigdzie inna florą i fauną
- luminescencja roślin i zwierząt
- magnetyczne góry unoszące się z powietrzu
- zwierzaczki na usb
- biologiczna sieć i magazyn danych obejmujący całą planetę i pozwalający na kontakt z innymi organizmani oraz bogiem.
- seks człowieka z kosmitką nie przypominającą człowieka (na dodatek kosmitka zachodzi w ciąże - brak w filmie ale jest w scenariuszu)
- zaawansowani technicznie ludzie przegrywają z prymitywnymi kosmitami i odlatują z ich planety.

użytkownik usunięty
zajjack

2 główne nowości jakie pojawiły się w filmie:

- pierwszy raz ludzie są lepiej rozwinięci technologicznie i to oni przybywają na planetę mniej rozwiniętych kosmitów - odwrotność np. Dnia Niepodległości
- infiltracja kosmitów za pomocą sztucznie wygenerowanych ciał na ich wzór.

ocenił(a) film na 6

Jak ja żałuję, że ten film pierwszy poruszył tą kwestię - tym bardziej, że to nie Cameron pierwszy wpadł na ten pomysł -_-'

FKC!

użytkownik usunięty
Gavron

Podaj mi przykład. Chodzi o ludzi jako bardziej rozwiniętych technicznie najeźdźców.

użytkownik usunięty

Powrót Jedi Prymitywne Ewoki zamieszkujace dzungle wypierają żołnierzy imperium

ocenił(a) film na 10

Stargate, jeden z odcinków siódmego sezonu, Stargate command w celu pozyskania naquadah "najeżdża" planetę zamieszkaną przez unasów. Okazuje się że kopalnie naquadach są dla unasów miejscem świętym ze względu na liczne zgony ich pobratymców w tym miejscu. Dochodzi do konfliktu w którym zaawansowana technologicznie cywilizacja musi się ugiąć przed przeważającymi liczebnie prymitywnymi unasami :)



ocenił(a) film na 6

"Starship troopers", "Mój własny wróg", "Gwiezdne Wojny"(nie tylko w VI części, ale w historii całego universum), Star Trek.

ocenił(a) film na 10
Czerny

I jeszcze do 10 przykazań :)

zajjack

sporo tego co zostało wyżej wypisane widzieliśmy w kreskówkach...
- bardzo podobną flore widziałem gdzieś w jakieś grze tytułu nietstety sobie nie przypomnę :) natomiast smoki przypominają zwykłe pterodaktyle
- lumienscencja roślin (chociażby Muminki)
- góry unoszące się w powietrzu (coś jak Laputa podbieny zamek)
reszta tych 'nowosci' dziwnym trafem tez wydaje mi się niezbyt oryginalna ale może się myle :)

ocenił(a) film na 10
koliberek007

Najśmieszniejsze jest to, że ci poszukiwacze oryinalności zawsze biorą jakiś element z filmu camerona, po czym znajdują najgłupsze porównanie z jakichś powiedzmy ostatnich kilku lat. Luminescencja roślin była w muminkach? To już nie może jej być w żadnym filmie czy książce, bo już po wsze czasy będzie to zrzyna z muminków?
Jeśli cameron zżynał z Laputy, to z czego zrzynała Laputa matole?

Negative

A czy ja gdzieś napisałam, że skoro gdzieś już coś było to znaczy, że gdzie indziej być nie może? Nie przypominam sobie :)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
zajjack

1- Flora to Lasy Amazońskie plus Efekty - no całkiem fajnie wyszło (poza zwisającymi wężami świetlnymi)
Fauna przyznam nawet im się udała.
2- To było niezłe
3- Malarstwo Siudmaka i nie tylko (zapraszam do lektury Fantastyki z lat 80)
- film animowany Łowcy smoków / Chasseurs de dragons (2008)
4- Pominę
5- Mózg który zarządza całym ciałem człowieka składa się z ok. 1 tryliona wysoko wyspecjalizowanych komórek nerwowych.
Każda komórka nerwowa ma średnio kilka tysięcy połączeń nerwowych, którymi wędrują wszelkie informacje + symbioza w naturze.
6- Księżniczka Marsa, Kaczor Howard
7- Wiele ksiażek SF: Planeta Śmierci, Labirynt Śmierci, Dziedzictwo Heorotu , komiksy Erich veon Daniken

użytkownik usunięty
jamashitosan

''Robot z człowiekiem wewnątrz'' - Matrix Rewolucje, Warhammer 40K, Dystrykt 9, Starcraft itp. To akurat powszechne stało się w kulturze fantastyczno-naukowej. Ciężko by dziś znaleźć film, który zawierałby wyłącznie nowości. W większości filmów sci-fi można dopatrzeć się wyglądu czegoś co już było.

ocenił(a) film na 10
jamashitosan

dobre, dobre :)

Ja mam kilka:


Czyż to nie kultura południowoafrykańskich plemion
chelikoptery - zrzynka z airwolf
roboty - gundam
obcy - byli np. w filmie obcy
latające pterodaktyle - zrzynka z władcy pierścieni, tylko tam były orły i jakiś smoki
zbiorowe modły pod drzewem - zrzynka z Sapkowskiego
latające świecące jaszczurki - zrzynka z filmów ze słodkimi kotkami na youtubie

i kilka nowych:

karabiny marines - zrzynka z kałasznikowa
komputery w bazie - raport mniejszości
wygląd na'vi - nosferatu
dżungla - zrzyna z king konga
seks międzygatunkowy - bunt na bounty
skąpe przepaski biodrowe - błękitna laguna i powrót na błękitną lagunę.
atak thanatora- szczęki
dosiadanie banshee - sami swoi

Zachęcam do wyszukiwania podobnych smaczków.

ocenił(a) film na 8
jamashitosan

Po jednym obejrzeniu pamiętam tyle nawiązań (wszystkie to anime pana Miyazakiego):
"Nausicaä z Doliny Wiatru" - piękny i kolorowy świat, którzy żyje własnym życiem, ale powietrze w tym świecie jest trujące dla ludzi.
"Księżniczka Mononoke" - starcie dwóch cywilizacji: żyjącej w zgodzie z naturą i zaawansowanej technologicznie, eksploatującej zasoby naturalne.
"Laputa – podniebny zamek" - latające wyspy i Wielkie Drzewo.

Bardzo mi się też podobała idea samego avatara, czyli sztucznie wyhodowanego mieszkańca Pandory (zapomniałem jak się nazywali :) ). Najpierw Japończycy wymyślili mechy. Potem w "Neon Genesis Evangelion" zobaczyłem EVY-y, czyli ogromne, człekokształtne stworzenia ubrane w pancerze, przez co wyglądały jak zwykłe roboty. Teraz widzimy w roli tych mechów inne żywe istoty, które z kolei też mogą łączyć z innymi stworzeniami i siecią "danych" - "Ghost in the shell".

ocenił(a) film na 10
ronr

Co za idiotyczny temat. A trawa z tego filmu skąd jest zerżnieta? Zresztą to że wszystko było w innych filmach, nie znaczy jeszcze że twórcy Avatara się na nich wzorowali. Bo np mogli to wymyślec zupełnie nieświadomi tego, że już ktoś to zrobił przed nimi. Przykład - Starożytni Egipcjanie wybudowali piramidy tak samo jak inkowie w Ameryce południowej. A przecież Egipcjanie niebyli świadomi istnienia Inków i na odwrót.

ocenił(a) film na 8
jamashitosan

Cała historia przypomina mi Pocahontas :D

ocenił(a) film na 10
Sunna

Dokładnie :)

ocenił(a) film na 7
Negative

http://www.joemonster.org/art/13127/Co_laczy_Avatara_i_Pocahontas_

ocenił(a) film na 6
Sunna

Dlatego Ci przypomina Pocahontas bo w Avatarze zostały wykorzystane teksty z tej bajki.

ocenił(a) film na 8
jamashitosan

Komercha proszę niedowiarków i obrońców :)
Nie chodzi o to, że się wzorowali (najzabawniejsza była wypowiedź, ze mogli nie wiedzieć o zerżnięciu najlepszych pomysłów ze światowych HITÓW -ha ha ha)
Tylko położyli przed wami na jednym stole: Strogonowa, Ratatouille, Martini, Sushi - na deser tort Sachera - i na krześle obok oparli Mona Lisę.
O Bogowie, jacy jesteśmy zaskakująco oryginalni...
Brak wzorowania sie - tylko czyste plagiaty.
Dodam, że film byłby świetny. Dawno tak długi film absolutnie mi się nie dłużył - gdyby nie ciągła świadomość, że to już było..

użytkownik usunięty
jamashitosan

1- Czyż to nie kultura Indian....

Otóż w żadnym nawet aspekcie...no to może tylko w takim, iż nawet jeśli doszukujemy się podobieństw ze światem Indian Amazonii, to w takim wypadku musielibyśmy ich odbierać jako Europejczyków

jamashitosan

To ja dodam coś od siebie, co zauważyłem, a czego nikt w tym wątku jeszcze nie wymienił. Chodzi o bohatera zwanego w filmie Jake Sully, który jest odzwierciedleniem głównego bohatera opowiadania s-f autorstwa Poul'a Anderson'a tp:"Nazywam się Joe". Otóż główny bohater tego opowiadania też jest kaleką, z tym że stacjonuje na statku na orbicie Jowisza, gdzie prowadzone są badania naukowe. Poprzez specjalną aparaturę przenosi swoją świadomość do ciała specjalnie wyhodowanego jowiszanina, który mam między innymi nawiązać kontakt z rasą na powierzchni jowisza. Ostatecznie świadomość głównego bohatera na stałe przenosi się do nowego ciała uwalniając go od kalekiego życia w ciele człowieka.

Brzmi znajomo prawda?
pozdrawiam.

ocenił(a) film na 8
yokee

Książki co prawda nie czytałem, ale natknąłem się na tę poszlakę w artykule poruszającym temat potencjalnych "inspiracji" dla "Avatara" [ http://io9.com/5460954/the-complete-list-of-sources-avatars-accused-of-ripping-o ff ]. Oprócz "Nazywam się Joe" Poula Andersona są tradycyjnie "Tańczący z wilkami" i "Pocahontas", ale też wymienia się pewien komiks Marvela - 06 numer czasopisma "Timespirits" z 1985 roku. Przyjrzyj się uważnie już samej okładce tego komiksu - Neytiri [ http://marvel.wikia.com/Timespirits_Vol_1_6 ]!

ocenił(a) film na 8
jamashitosan

No proszę, jest jeszcze gorzej niż myślałem:)
Poczytajcie jaki film ma związek z twórczością Braci Strugackich - artykuł na FilmWeb.
To już prawdziwe amerykańskie lenistwo.
Zupełnie jak z wynalazkiem Radia, Żarówki i Samochodu.

ocenił(a) film na 7
jamashitosan

Przy takim zalewie książek, filmów i seriali sf jakoś trudno się dziwić że niektóre rzeczy są wtórne. Spróbujcie wymyślić coś naprawdę innowacyjnego o czym nigdy nikt nie słyszał.

ocenił(a) film na 10
jamashitosan

hahaha ja pier**le pterodalktyle.... hahahaahaha

ocenił(a) film na 10
jamashitosan

To chyba pierwszy film, w którym to ludzie są źli, a kosmici dobrzy (gdyby
tylko nie liczyć Dystryktu 9...).

ocenił(a) film na 9
pl_szajba

Trudno byłoby w dzisiejszych czasach stworzyć film, który nikomu z niczym bi się nie kojarzył ;]

pl_szajba

Raczej można powiedzieć, że to pierwszy film s-f gdzie ludzie budują roboty, eksplorują kosmos z całym tym swoim hi-tech'em, a tu nagle się pojawia koleś na zwykłym wózku inwalidzkim... wtf? :|
Ale to nie koniec jeszcze... podczas gdy ludziska sterują swoimi pojazdami za pomocą joysticków i rekawić... taki "dzikus" z dżungli podłącza tylko swoją końcówkę (uniwersalną niczym usb i plug&play) i łączy się ze wszystkim dookoła przejmując myślami kontrolę... rozumiem, że to przedstawienie pewnego rodzaju kontaktu duchowego... ale ludziki w swoich egzoszkieletach i pojazdach z joystickami wyglądają dość archaicznie. :)

ocenił(a) film na 10
yokee

Chciał sobie kupić wózek inwalidzki na antymaterię ale wydał wszystko na wódkę i dziwki :)

ocenił(a) film na 9
Negative

yooke podaj mi każdy tytuł filmu, to zrobię z niego "tragedie"(oczywiście jeżeli go oglądałem) ;]

yokee

koleś na wózku dokładnie wyjaśnił kim był dla kochanej społeczności - nikim potrzebnym - i dlaczego nie miał szansy na operacje która przywróci mu zdrowie, a komuś takiemu nawet teraz ciężko dopchać sie do możliwości które ułatwią życie - jeśli myślisz że w przysżłości będzie wieksza serdeczność i współczucie ludzi dla siebie to jest to większa utopia niż hasło równość dla każdego

ocenił(a) film na 10
thengel

Z ekonomicznego punktu widzenia to troszkę niemadre podejscie. Wszyscy wiedzą, ze utrzymanie niepełnosprawnego (renta) jest bardziej kosztowne, niż sfinansowanie operacji, która pozwoli mu zarobić na siebie i jeszcze odprowadzać podatki. Ale niektórzy niedostrzegaja takiej zależności, nie tylko w filmach ale również in real life

ocenił(a) film na 7
jamashitosan

Jak dla mnie to ten temat jest bez sensu, juz od ponad 100 lat powstaja roznorakie filmy wiec doszukiwanie sie w nich jakis podobienstw z Avatara jest idiotyczne bo sila rzeczy gdy cos nowego pojawi sie w filmie to mozna probowac to interpretowac na rozne sposoby i szukac podobienstw w innych filmach

ocenił(a) film na 7
jamashitosan

Co do tej oryginalności to podaj mi film, w którym nie można zauważyć podobieństw do żadnego innego filmu, serialu lub książki. Na dobrą sprawę bohaterowie powinni latać na golasa bo ubrania to już przecież były.

reese

tak, ale tylko w jednym filmie, bo w kolejnym to byłby już plagiat... a tak w ogóle to w każdym filmie/książce powinna występować inna rasa, posługująca się innym językiem... ;P Do takich skrajności właśnie prowadzi doszukiwanie się podobieństw w szczegółach między filmami...
Mnie to zupełnie nie przeszkadza, że ktoś nawiązuje do jakiegoś innego dzieła albo jakiegoś szczególnego elementu z nim związanego... dzięki temu być może uda się stworzyć coś lepszego niż pierwowzór, aczkolwiek stylu ctrl+c -> ctrl+v też nie preferuję. :)

ocenił(a) film na 9
jamashitosan

A czy ktoś kiedyś słyszał o pterodaktylach, które nie latają? . . .

ocenił(a) film na 10
jamashitosan

Wątek miłości kobiety i mężczyzny jest oklepany, wynudzony, zerżnięty, tyle na świecie jest heteroseksualnych par, mogli wymyślić coś lepszego. ;<

ocenił(a) film na 10
Nezumi

To znaczy co? Heteroseksualne związki już były, homoseksualne też, biseksualizm to też żadna nowina, zoofilia też nie jest niczym nowym (acz może nie aż tak dyskutowanym), nekrofilia jest obrzydliwa, a pedofilię należy leczyć - skutecznie. Zatem cóż nowego tutaj można wymyśleć? Brak pomysłów z mojej strony.

ocenił(a) film na 10
Lalu

Dendrofilia, nekropedodendrofilia... wszechświat jest pełen możliwości...

użytkownik usunięty
jamashitosan

Za to twój temat autorze nie jest oryginalny. Są inne tematy, które negują oryginalność Avatara, oczywiście założone przez idiotów, więc proszę zajrzyj tam, a nie zaśmiecaj forum.

ocenił(a) film na 7

uu, miło żeś taki wyrozumiały i ludzi o odmiennych pogladach nazywasz "idiotami". brawo za zawyżanie poziomu dyskusji

użytkownik usunięty
Nicolis

Idioci = trole, które czepiają się wszystkiego i dają ocenę nie większą niż 2 dla Avatara.

ocenił(a) film na 7

tylko pogłebiłes obraz swojej ksenofobii. Najlepiej wrzuć tu jeszcze listę filmów którym nie wolno dawac mniej niż 2. Gratuluje unmiejętności dyskusji

ocenił(a) film na 3
jamashitosan

Plemię Na'avi to odrobinę zmodyfikowana wersja bohaterów X-men'a (Mistique, Hank McCoy, a w szczególności Nightcrawler - ewidentne podobieństwa i to nie tylko jeśli chodzi o kolor skóry).

ocenił(a) film na 9
jamashitosan

Tak na upartego, to cały ten myk z tą siecią, że można się podpiąć do tej Eywy itd, to przypomina nieco kolektyw Borga :P

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones